top of page

FONKSİYON OLMADAN TASARIM DÜŞÜNÜLEMEZ

Güncelleme tarihi: 24 Şub 2023

Tasarım, bütün olarak düşünülmesi gereken bir olgudur. Yaratılan odanın stilinin yanı sıra kullanışlı olması da bir numaralı kuraldır. Fonksiyonu oluşturan pek çok madde vardır.

Odanın konumu, aydınlatması, yerleşimi gibi unsurlar ne kadar iyi olursa sizin ve bebeğinizin/çocuğunuzun yaşam kalitesini bir o kadar paralel olarak arttıracaktır. Bebeğinizin sağlıklı ve mutlu olmasını, huzurlu büyümesini ve sizin de mutlu olmanızı sağlayacaktır.

Ne demek istediğimizi aşağıdaki açıklamalarda daha iyi anlayacaksınız. Buyurun başlayalım.


1-Odanın konumu mümkünse güneye/güneydoğuya bakan bir cephede olsun. Böylelikle hem güneş ışığından daha çok fayda sağlanabilir hem de soğuk aylarda kalorifer kullanımında ısı ayarını iyi yönde etkiler, bebeğin solunum yolları, cildi daha rahat eder. Gürültüden uzak bir konumda olması da önem taşımaktadır. Bol ışık alan, geniş, havası temiz bir oda bebeğinizin enerjisini pozitif yönde etkileyecektir.2-Bebek odalarında tavanda direkt ışık veren aydınlatma tipi seçilmemeli. Örneğin spot aydınlatma gibi. Bebekler genellikle sırt üstü pozisyonda yattıkları için ışık bebeğin gözünü rahatsız etmemeli. Tavanda gizli aydınlatma yapılabilir veya yer ve duvar aydınlatmaları tercih edilebilir.3-Odanız geniş değilse duvarlarda ve eşyalarda kullanılan tonların açık olmasını tavsiye ederiz. Özellikle bebek odalarında açık ve pastel renk kullanımı bebeğin huzurunda önemli rol oynar. Dikkat çekici renkler odadaki aksesuarlarda kullanılabilir.4-Odanın odak noktasına dikkat edin. Odada en çok hangi cephe gözünüze çarpıyorsa işte orası aradığınız odak noktasıdır. Bu cepheyi, içeri girerken neyi görmeyi tercih ederseniz bunun için kullanabilirsiniz. Odadaki en dikkat çeken kare burada olsun ki kalabalık görüntüden uzak duralım. Diğer mobilyalar buranın akışına göre yerleştirilebilir. Unutmayın, ortamda star ışığı taşıyan tek alan olması yeterli ve şık olacaktır.


5-Eğer alan büyük değilse oda yerleşiminde önceliği ihtiyaç listenize göre belirleyin.

Örneğin, karyola ve şifonyer baştaki ihtiyaçlarsa bunları kullanmanız yeterli olacaktır. Yan yana veya karşılıklı konumlandırabilirsiniz. Karyola arkasında kalan duvara birkaç tablo, şifonyer üstüne stile uygun bir raf, aksesuarlar, odanın ölçüsüne uygun ve tamamlayıcı renklerde halı ve perde, tavanda yine tarza göre seçilmiş bir aydınlatma elemanı işinizi görecektir.


Bu maddeleri, tasarlayacağınız odanıza uygularsanız oldukça kullanışlı bir mekan elde edersiniz.

Geriye, miniğinizle birlikte keyifle anılarınızı biriktirmek kalır.
213 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page