top of page

TASARIM İÇİN TAMAMLAYICI FİKİRLER

Güncelleme tarihi: 19 Oca 2022

Temel ihtiyaçların yanı sıra estetik de önem taşımaktadır. İnsan psikolojisini etkileyen en büyük faktörlerden biri de bulunulan mekanlardır. Kendinizi ait hissettiğiniz bir ortamda yaşamak, insan için hem ihtiyaç hem de en büyük lükstür diyebiliriz.

Bu lüksü yaşayabilmek ve yaşatabilmek için odaları tasarlarken size yardımcı olabilecek

birkaç ipucu vermek isteriz.


1-Pastel, çok canlı olmayan, nötr tonlar bebeğiniz için rahatlatıcı olacaktır. Mavi, pembe gibi cinsiyete yönelik renklerden kaçmak isterseniz gri, vizon, bej, somon rengi, hardal gibi ara tonlara yönelebilirsiniz.


2-Odadaki aydınlatma renginde gün ışığı tercih etmenizi tavsiye ederiz. Gözünüzü yormayacak ve görüşü engellemeyecek ışık önemlidir. Işık odada homojen dağılmalıdır. Bu tip odalarda sarı ışığa yönelmek daha sağlıklıdır; çünkü beyaz ışık bebeğinizin veya çocuğunuzun uykusunu kaçırabilir. Odadaki aydınlatmanın gücünü ayarlamak için mümkünse dimmer ayarlı aydınlatmalar kullanabilirsiniz.


3-Odadaki mobilyaların tarzını sade tutup odaya aksesuarlarla canlılık katabilirsiniz. Tekli koltuğa koyduğunuz küçük, şirin bir yastık, koltuk yanına yerleştirebileceğiniz yan sehpa üstüne tatlı bir abajur, duvara asabileceğiniz konsepte uygun figürlü tablolar, bu figürlerle ve renklerle uyumlu bir halı ve perde, bebeğinize ait oyuncakların raftaki yeri, nevresim takımı, kapı süsü gibi pek çok seçenek bunu sağlayacaktır.


4-Bebeğiniz büyüdükçe odada yapabileceği aktiviteler düşünülerek kitap okuma alanı, oyun alanı gibi hayal gücünüzü kullanabileceğiniz alanlar yaratmak mümkün. Son zamanlarda moda haline gelen montessori kitaplıklar ve yataklar ileriki yıllar için kullanışlı olabilirler. Drama yeteneklerini ve hayal güçlerini geliştirmek amacıyla sahne hissi veren alanlar yaratılabilir veya bir duvar tamamen onların kullanımına bırakılıp buna göre odada bir yerleşim yapılabilir. Tasarım ve fonksiyon bu noktada beraber çalışır. Ayrıca, bu alanları yaratırken çocuklar için ergonomik standartlara uygun ölçülerde olmasına dikkat edin.Bütün bu kriterleri sağlayarak bebişinizin veya çocuğunuzun odasını tamamladıysanız çok şanslı demektir. Sağlıkla kullanın!


82 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page